Mariachi Los amigos czyli meksykańska orkiestra w Polsce

Mariachi to rodzaj orkiestr popularnych w Meksyku. Dzisiaj porozmawiamy  m.in. o tym jakie to ma znaczenie w kulturze meksykańskiej- o tym opowie Jesus Estrada- muzyk z zespołu Mariachi Los amigos.

1. Jesus opowiedz proszę o mariachi  w Meksyku. Na jakie okazje ludzie proszą mariachi aby im zagrali? Jakiego typu imprezy?

J:Mariachi jest bardzo zakorzenione w kulturze hiszpańskojęzycznej, nie ważny jest kraj ale w każdym z nich mariachi jest rozpoznawalne. Piosenki najbardziej znane dla mariachi to: rancheras i folklor meksykański, który wciąż jest żywy w całym Meksyku i kulturze hiszpańskojęzycznej. W Polsce typ imprez w jakich gramy , zależy od pory roku. Zwykle gramy na wszelkigo rodzaju imprezach, urodzinach, ślubach, imprezy firmowe i regularnie gramy w restauracji w Warszawie, gdzie gramy dwa razy w tygodniu.

2. Czy rzeczywiście w Meksyku chłopak zamawia mariachi i idze z zespołem aby zagrał dla jego ukochanej pod balkonem? Jak to wygląda i czy to jeszcze istnieje?

J:Tak, w Meksyku jest taka tradycja. Zatrudnia się mariachi, którzy regularnie w wielkich miastach na placu gdzie mariachi czekają na klientów i nie tylko po to aby grać w imię miłości ale również z powodu złamanego serca czy po burzliwej kłótni. Również zatrudnia się dla mam z okazji Dnia Mamy  na 10 maja.

3. Strój, który posiadasz jako mariachi to typowy strój z Meksyku?

J:Tak to jest 100% strój meksykański. Niestety niewiele ludzi rozpoznaje, wciąż myślą, że to strój hiszpański albo nie wiedzą skąd jest ale z każdym dniem coraz więcej Polaków poznaje kulturę meksykańską. Dzięki filmom, które powstają takie jak ,,Coco” .

4. Czy są kobiety mariachi?

J:Tak oczywiście, istnieją zespoły mariachi gdzie grają tylko kobiety.

5.Występujecie jako mariachi w Polsce. Jak nazywa się zespół i ile liczy osób?

J:Przed covidem było Nas 3 Meksykanów ale się rozdzieliliśmy. Pracowaliśmy razem  przez 20 lat. Zespół nazywa się Mariachi Los amigos, regularnie gramy w 3 osoby ale mamy muzyków przygotowanych, 6,7 muzyków , którzy grają na scenie. To oczywiście zależy od klienta. Ale generalnie jesteśmy w trójkę 2 Meksykanów i 1 Polak. Jesteśmy Gabriel Hernandez , dyrektor muzyczny, Michał Osmycki, który aktualnie gra w symfonii warszawskiej i ja Jesus Estrada i czasem na trąbce gra Michał Pasniczek, który gra w Filharmonii Łódzkiej.

6. Gdzie w Polsce możemy Was znaleźć? Gdzie gracie?

J:My mieszkamy w Warszawie ale podróżujemy  do jakiegokolwiek miasta w Polsce. Aby się z Nami się skontaktować zostawiam namiary na nasze media społecznościowe:

Facebook:

www.facebook.com/mariachi.amigos

Instagram:

https://www.instagram.com/mariachi_los_amigos_poland

website:

www.mariachi.pl

7. Dla kogo sławnego mieliście okazję zagrać?

J:Uczestniczyliśmy na Festiwalu w Opolu, który jest sławny i bardzo ważny w Polsce,  braliśmy  w nim udział jako zaproszeni artyści. Tam też poznaliśmy wielu artystów. Później graliśmy dla Kayah w jej domu na urodziny. W 2001 roku zagraliśmy wraz z piosenkarzem KASA i odnieśliśmy sukses w radio z piosenką Macho.

8. Czy możecie zagrać dla mnie piosenkę?

Zapraszamy, kiedy nas odwiedzisz na naszym występie.

P: Dziękuję serdecznie za zaproszenie i dziękuję za wywiad Jesus.

A Wy co myślicie o mariachi? Przyznam szczerze, że chciałabym usłyszeć mariachi na żywo prosto z Meksyku.

Zapraszam do odwiedzania mojej strony i przeczytania artykułów o kulturze latynoskiej i nie tylko

Ściskam

Paulina 🙂